Odcinek Stankowice-Włodzice Wielkie zwany "Drogą Wisielców"

Stankowice – Złoty Potok – Brzeziniec – Młyńsko – Chmieleń – Radoniów (44 km – 7 h)

Odcinek zaczyna się w gospodarstwie U Buckich, stamtąd można pojechać do Zamku Rajsku gdzie z wieży jedynej części, która się zachowała można podziwiać widoki na jezioro Czocha i Złotnickie oraz Zamek Czocha. Można także przejechać pętlę niebieską(ok. 10 km – 2 h) wzdłuż brzegu jeziora Złotnickiego, potem przez wieś Kałużna. Warto tam zwiedzić prywatne „Muzeum rzemiosła” u Państwa Tylów. Od zapory na jeziorze wyruszamy w stronę Złotego Potoku, gdzie przy Szałasie znajduje się wiata z możliwością przygotowania posiłku i popasienia koni. Regularnie odbywają się tam zawody konne: ujeżdżeniowe, powożeniowe, próby dzielności i in. Imprezy okolicznościowe tj.: Orka Konna i Hubertus. Stamtąd przez zacisze, Karłowiec i Brzeziniec docieramy do Zamku Gryf, a właściwie jego ruin. Od niedawna można zwiedzać to miejsce, a nawet tam przenocować. Z zamku jedziemy przez wieś Młyńsko, niestety większość trasy pokonamy tu ulicą, do Chmielenia gdzie przekraczając drogę szybkiego ruchu Jelenia Góra – Zgorzelec dotrzemy do wsi Radoniów.

Radoniów – Wojciechów (7 km – 1,5 h)

Szlak przebiega wzdłuż lasu dzięki czemu można stamtąd podziwiać Karkonosze i Izery. Potem wchodzi do lasu gdzie nie dokładnie zaznaczona jest droga, dlatego oznakowanie jest dość gęste. Pod koniec tego leśnego odcinka jest podmokły teren nawet w letnich miesiącach, ale można go ominąć kierując się w lewą stronę. W dalszej części przechodzimy przez drogę asfaltową (Chmieleń – Lubomierz), rzadko uczęszczaną przez auta. Znak szlaku konnego pojawia się od razu po drugiej stronie. Wchodzimy znowu do lasu i po kilkunastu metrach dochodzimy do głównej drogi leśnej, przeciwpożarowej. Po kilku metrach zgodnie z oznakowaniem skręcamy w prawo i zwykłą drogą leśną dochodzimy do łąki, a następnie kierujemy się w stronę wieży kościelnej w Popielówku. Tu wchodzimy na drogę asfaltową i skręcamy w lewo, mijamy krzyżówkę na wprost i wzdłuż pastwisk dochodzimy do Gospodarstwa zajmującego się hodowlą koni śląskich (A. Pasternak). Obok stajni skręcamy w prawo i dochodzimy do szutrowej drogi do Wojciechowa , skręcamy w lewo. Jadąc cały czas prosto mijamy kapliczki, które są charakterystycznym elementem krajobrazu Pogórza Izerskiego. Dochodzimy do skrzyżowania:

  • na wprost prowadzi szlak czarny (łącznikowy) do gospodarstwa AGROKONIE, w którym można przenocować, wpuścić konie na pastwisko i odpocząć wieczorem przy ognisku
  • w prawo skręca szlak pomarańczowy, prowadzący do centrum wsi Wojciechów, wyjeżdżamy naprzeciwko kościoła, obok znajdują się dwa sklepy spożywcze, w których można uzupełnić zapasy

Wojciechów - Radomice – Dworek (26 km – 4h)

Od kościoła po lewej stronie po przekroczeniu drogi asfaltowej wchodzimy na piękną drogę, z której widać całe Karkonosze wraz ze Śnieżką. Dochodzimy do Radomic do Ośrodka Turystyki Jeździeckiej Radomice, gdzie można popaść konie, przenocować i spędzić miło czas. Pętla do Tarczyna (11 km) pozwoli zwiedzić okolice Wlenia, zamek we Wleniu oraz pałac Lenno – który funkcjonuje jako pensjonat. Następnie wyruszamy do Dębowego Gaju, po drodze mijamy skręt w prawo do Tarczyna – najmniejszego sołectwa w powiecie lwóweckim, gdzie znajduje się miejsce popasowe dla koni. Przenocować można w sąsiedniej agroturystyce Nad Polami w Tarczynie. Z kolei jadąc prosto do Dębowego Gaju dotrzemy do największej w Polsce i wschodnio-centralnej Europie, Stadniny Koni Islandzkich Punktur. Można tam przenocować i zamknąć konie w zagrodzie zbudowanej w ramach projektu SZKOT. Z Dębowego Gaju ruszamy do miejscowości Dworek przez las. Drogi są tu dosyć wąskie i zakrzaczone, dzięki czemu możemy poczuć się jak w buszu. W Dworku można skorzystać z zagrody oraz przenocować pod namiotem. Gospodarstwo na terenie którego znajduje się zagroda jest odrestaurowanym gospodarstwem poniemieckim, zajmuje się przede wszystkim uprawą zbóż. Można tam podziwiać piękne piaskowce pozyskiwane w okolicach Lwówka Śląskiego.

Dworek – Włodzice Wielkie (30 km – 6h)

Od Dworka do Włodzic Wielkich prowadzi jedna z najdłuższych tras odcinka pomarańczowego (ok. 25 km). Jednak sama droga jest bez wzniesień, szeroka i bardzo przyjemna do jazdy. Prowadzi zarówno przez las jaki pomiędzy polami uprawnymi słoneczników, kukurydzy i innych zbóż. Koniec trasy przebiega pod główną drogą z Lwówka Śląskiego do Bolesławca i dociera do Gospodarstwa Jeździeckiego PATALEJEWO. Można tu odpocząć po wędrówce, napoić konie wypuścić na pastwisko, a wieczorem rozgrzać zmęczone ” kości” przy ognisku.